joi, martie 28, 2024
AcasăSportNationalEchipa lui Chiricheș a pierdut locul 1 din Italia

Echipa lui Chiricheș a pierdut locul 1 din Italia

zaza-juve1-0napoliJuventus a trecut pe primul loc în Seria A TIM, după ce a reușit să câștige meciul de pe teren propriu disputant împotriva fostului lider, Napoli, echipă la care joacă și românul Vlad Chiricheș, care însă a fost doar rezervă. Simone Zaza a marcat golul victoriei, cu doar două minute înainte de final.

Prima ocazia clară de gol a partied le-a aparținut oaspeților, în minutul 35 Bonucci a reușit să devieze o centrare care venea perfect pentru Higuain. A urmat un corner, fază la care Albiol a fost blocat excelent de Buffon, dar și de arbitru care fluierare fault în atac.

La pauză a fost 0-0, dar imediat după reluare, Insigne putea deschide, după o fază în care a pătruns în careu și a tras din unghi la colțul scurt. Buffon a fost din nou atent și a respins.

Replica bianconerilor a venit de la Dybala, al cărui șut din marginea careului a trecut puțin peste poartă, în minutul 63.

Meciul a fost decis în minutul 88, în urma execuției lui Simone Zaza. Intrat pe teren în partea a doua, atacantul a tras cu stângul de la aproximativ 25 de metri, iar devierea lui Albiol l-a păcălit pe Pepe Reina.

Partida s-a încheiat 1-0, victorie care a ajutat-o pe Juventus să își îmbunătățească recordul de victorii la rând în campionat, dar a reușit și să o detroneze pe Napoli de pe primul loc.