joi, martie 28, 2024
AcasăSportLocalOlimpia a pierdut amicalul împotriva celor e la Kisvarda

Olimpia a pierdut amicalul împotriva celor e la Kisvarda

olimpia-630x360Într-un joc de pregatire desfășurat sâmbătă, la Kisvarda, echipa locala, ocupantă a locului second în Liga a II-a din Ungaria, a invins-o pe FC Olimpia Satu Mare cu scorul de 2-1.

Prima fază importantă a meciului s-a petrecut în minutul 16. Juniorul Bura a centrat din stăngă, Mărkuș a încercat să trimită cu capul spre poarta adversă iar dintr-un adversar mingea a ajuns la Ianc, care a fost secerat în suprafața de pedeapsă de un adversar, arbitrul arătând imediat punctul cu var. Căpitanul Iuhas a executat precis, și Olimpia a deschis scorul.

Tot din penalty echipa gazda avea sa restabileasca egalitatea in minutul 37. Kanaloș a pierdut un balon în apropierea careului, iar Eros a fost tras de tricou după care a transformat penalty-ul acordat de arbitru.

Partea a doua a jocului a început cu o situație importantă de gol, irosită de Faur. Brata și Munteanu au încercat să înscrie cu șuturi de la distanță, iar ultima parte a meciului avea să fie controlată de echipa gazdă, care a și reușit să înscrie golul victoriei în minutul 79. Minezis a scăpat din marcaj, l-a driblat pe Șuta, și a înscris în poarta goala.

Antrenorii Olimpiei s-au confruntat cu mai multe probleme de lot, indisponibili pentru acest meci din cauza accidentarilor fiind Bîgiu, Lukacs și Sălăgeanu, în timp ce Buhăescu și Takacs acuza viroze respiratorii.

FC Olimpia Satu Mare: Șuta – Muntean, Mureșan, Heil, Iuhas – Ianc, Onicaș, Kanalos, Bura – Brata, Mărkuș. Au mai jucat: Tătăru, Ciul, Rus, Faur, Nemeș.

Antrenori: Tiberiu Csik și Ion Dragomir.