vineri, aprilie 26, 2024
AcasăSportLocalOlimpia a pierdut în deplasare la Vâlcea

Olimpia a pierdut în deplasare la Vâlcea

olimpia-satu-mare-ramnicu-valcea-2Olimpia a pierdut azi la Vâlcea, 0-2 în fața celor de la CSM.

CSM Rm.Vâlcea și-a consolidat locul 2 în Seria Vest, după succesul de sâmbătă, din Zăvoi, scor 2-0 cu Olimpia Satu Mare.

Alb-albaștrii au continuat seria rezultatelor pozitive, ajungând la nouă meciuri consecutive fără înfrângere. Victoria cu Olimpia, una din rivalele în lupta pentru play-off, a însemnat trei puncte mari pentru Vâlcea.

Prima repriză a fost destul de anostă, pentru că niciuna dintre echipe nu a riscat. Staicu a avut singura ocazie notabilă a primei părți în minutul 18, dar lovitura sa de cap rezultată după centrarea lui Neagoe a fost scoasă de portarul Șuta, de lângă bară. Juniorul Georgescu a prins și el un șut bun de la distanță, în minutul 35, iar portarul Șuta a respins cu greu. Așa cum a obișnuit în meciurile de acasă, Vâlcea este mai ofensivă în partea secundă, când începe să urce în atac. Tomozei a făcut faza primului gol în minutul 49, după o incursiune pe flancul stâng, a driblat un fundaș advers, a centrat în fața porții, Șuta a respins din plonjon în față și Staicu a reluat din 10 metri, iar mingea a ajuns în plasă, cu ricoșeu din Iuhas. În minutul 63, Staicu a primit o minge pe flancul drept, a driblat, a intrat în careu, Vasile se demarcase, dar vârful a mai depășit un adversar și l-a învins pe Șuta.

Până la final, cei 1.200 de spectatori au stat fără emoții, pentru că Olimpia nu a avut nicio ocazie pe tot parcursul meciului, fundașii anihilându-l bine pe masivul Boștină.

Astfel, CSM s-a impus cu 2-0 și jucătorii lui Pelici au cântat din nou la vestiar.

După 10 etape, CSM este pe locul 2, cu 21 de puncte, la egalitate de puncte cu liderul Baia Mare, care a suferit în această etapă primul eșec. După evoluțiile bune de până acum, CSM este o candidată certă la calificarea în play-off. De acolo, visele se pot înfiripa mai departe, pentru că punctajul din sezonul regulat este înjumătățit. Prima clasată promovează direct, iar locul 2 ajunge la ”baraj”.

Olimpia coboară pe șapte și iese cel puțin pentru miment din zona play off-ului!

CSM Râmnicu Vâlcea – Olimpia Satu Mare 2-0

Stadion Municipal, spectatori 1.200

A marcat: Staicu 49, 63

CSM Rm.Vâlcea: Fildan – Samson, Cucui, Pîrvulescu, Tomozei – I.Stoica (cpt.), Piscanu – Vasile (Firțulescu 71), Neagoe, R.Georgescu (I.Marian 73) – Staicu (B.Geantă 85). Antrenor Alex Pelici

Olimpia Satu Mare: Șuta – D.Muntean, Tătaru, Heil, Iuhas (cpt) – R.Rus (Cadar 68), Villand, Chivari, Bura (Lukacs 34) – Selagea (Faur 55), Boștină. Antrenor Tibi Csik.

Arbitri: Andrei Țiții (Sibiu) – Marius Bălan (Dej) și Răzvan Dobre (Șotânga)