joi, martie 28, 2024
AcasăSportInternationalRosberg a câștigat Marele Premiu al Australiei

Rosberg a câștigat Marele Premiu al Australiei

Germanul Nico Rosberg (Mercedes) a câștigat, duminică, Marele Premiu al Australiei, prima etapă a CM de Formula 1, în timp ce colegul său britanic Lewis Hamilton și cvadruplul campion mondial german Sebastian Vettel (Red Bull) au abandonat după doar patru, respectiv cinci tururi.

Pe locul doi s-a situat australianul Daniel Ricciardo (Red Bull), iar danezul debutant Kevin Magnussen (McLaren-Mercedes) a fost al treilea.Al patrulea a trecut linia de sosire britanicul Jenson Button (McLaren-Mercedes), urmat în ordine de spaniolul Fernando Alonso (Ferrari) și de finlandezul Valtteri Bottas (Williams).Pe locurile 7-10 s-au clasat germanul Nico Hulkenberg (Force India), finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari), francezul Jean-Eric Vergne (Toro Rosso) și rusul debutant Danil Kviat (Toro Rosso).

Rosberg a confirmat forma bună în care s-a aflat echipa sa Mercedes în testele dinaintea sezonului și a câștigat într-o manieră categorică primul Grand Prix din noua eră a Formulei 1, ce are în prim-plan motorul turbo V6 de 1,6 litri. Germanul, al treilea la start, a plecat ca din pușcă, i-a depășit pe cei doi piloți aflați în fața sa, Lewis Hamiton și Daniel Ricciardo, apoi a făcut o cursă în „Vettel style”, trecând linia de sosire cu un avans de aproape 25 de secunde. Victoria sa nu a fost pusă la îndoială în niciun moment, nici când, în turul 12, Safety Car-ul a pătruns pe pistă, în urma unui ușor accident suferit de Bottas.

În schimb, coechipierul său,  Hamilton, pole position-ul de la Melbourne, nu a putut încheia decât patru tururi, din cazua unei probleme apărute la sistemul de aprindere al unuia dintre cilindrii motorului Mercedes. Ținând cont de evoluția lui Rosberg, probabil că, în absența acestei probleme, monoposturile Mercedes ar fi terminat pe primele două locuri ale clasamentului.