vineri, aprilie 26, 2024
AcasăSportNationalVictoria Azarenka a câștigat turneul de la Miami și o va depăși...

Victoria Azarenka a câștigat turneul de la Miami și o va depăși pe Simona Halep în clasamentul WTA

victoria azarenkaVictoria Azarenka (Belarus, locul 8 WTA) a câștigat, sâmbătă seară, turneul de tenis de la Miami, Statele Unite ale Americii, disputat pe suprafață dură, după ce a trecut în finală de Svetlana Kuznețova (Rusia, 19 WTA), scor 6-3, 6-2, și o va depăși, de luni, pe Simona Halep în clasamentul WTA.

Meciul a durat o oră și 17 minute, iar Azarenka l-a dominat de la început până la sfârșit. Pe durata partidei, Victoria a servit 2 ași și a comis 6 duble greșeli. Sportiva din Belarus a câștigat 65% dintre mingile jucate cu primul serviciu și 42% cu serviciul 2. În plus, Azarenka și-a pierdut de 3 ori serviciu și a reușit să fructifice 7 din cele 12 oportunități de break oferite de către adversară.

Pentru parcursul perfect la Miami, Victoria Azarenka va primi 1000 de puncte WTA și un cec în valoare de 1.028.300 milioane de dolari. De cealaltă parte, Svetlana Kuznețova va fi recompensată cu 650 de puncte în clasamentul WTA și 501.815 de dolari.

A fost a 9-a întâlnire directe dintre Azarenka și Kuznețova. Până la această partidă, bilanțul era egal, 4-4.

Victoria Azarenka (26 de ani) a câștigat turneul de la Miami, Florida, pentru a treia oară în carieră, după succesele din 2009 și 2011. Azarenka este cea mai în formă jucătoare în 2016, cu doar o înfrângere (cu Angelique Kerber, în Marele Șlem al Australiei). Victoria a bifat trofee la Brisbane (Australia), Indian Wells (SUA) și Miami (SUA), dar și un sfert de finală la Australian Open.

Luni, sportiva din Belarus va urca 3 poziții în clasamentul WTA și o va depăși pe Simona Halep. Victoria Azarenka va ocupa locul 5, iar românca va coborâ pe 6. Halep a fost eliminată în sferturi la Miami, de către Timea Bacsinszky (Elveția, locul 20 WTA), scor 6-4, 3-6, 2-6. Simona avea de apărat semifinala din 2015 și va pierde 175 de puncte în clasamentul WTA.